【题目】Complete the following passage with the words in the box. Each can be used only once(将下列单词填入空格。每空格限填一词, 每词只能填一次)

A. extra B. shelf C. platform D. depends E. similar

Take a walk through a supermarket. You will find many brands(品牌)of chocolate and a dozen kinds of yoghurt. Which ones should you buy?

Well, the answer 1. You may have your favorites. If there is a brand you like more than other brands, you might be willing to pay 2 money for it. But when you don't like one brand over another, the right move is to shop for the best price. It means putting one item next to a(n) 3 item to see which gives you more for your money. This isn't always easy because of the way things are packaged. To find the best deal, check the unit price. Stores usually show the unit price on the 4. If they don't, you can calculate it yourself.

A. compare B. serious C. offer D. responsible E. choice

But unit price isn't the only thing to consider. Ask yourself how much you exactly need. Food waste is a 5 problem. According to a research, people throw away up to 40% of the food they buy. So, ask yourself: Do I actually need 8 pieces of bread? If not, the smaller bag is the better 6.

Also, brand names come at a cost. Sometimes, what you're paying for isn't just the product in the package. It's the brand name on the package. That's why many stores 7 their own products which are usually much cheaper. Last year, some supermarkets did a test. They invited people to try some brand-name cakes and 8 them with those made by the supermarkets. To their surprise, most people thought there was not any difference between them .

违法和不良信息举报电话:027-86699610 举报邮箱:58377363@163.com

精英家教网