题目内容
Ad.1
West High School Bake Sale
Come and support our band and buy some delicious baked goods!
Friday, September 20th, 2:00 – 4:00 p.m.
In the hall by the office after school
Cookies: 25 cents each or 5 for $1
Brownies: 50 cents each or 3 for $1.25
Cake by the slice: $1
Whole cakes: $8
Proceeds go toward sending our band to Nationals.
Ad.2
SHIPPING AND HANDLING CHARGES
Ups or U.S. Parcel Post are the standard methods for continental U.S. shipments.
ORDER TOTAL GROUND EXPEDITED GROUND
9-12 working days 4-5 working days
$0.00 to $30.00 $4.50 $5.50
$30.01 to $60.00 $7.25 $8.25
$60.01 to $100.00 $9.50 $10.50
$100.01 to $200.00 $11.50 $12.50
Add $7.00 to Ground Rates for 3 Days.
【小题1】How much money can you save (节省) if you buy 3 brownies?
| A.50 cents. | B.1.25 dollars. | C.75 cents. | D.25 cents. |
| A.4 cookies. | B.5 cookies. | C.2 brownies | D.One slice of cake. |
| A.$10.50. | B.$15.00. | C.$16.50. | D.$26.50. |
| A.$1 | B.$7.25 | C.$8.25 | D.$15.5 |
【小题1】D
【小题2】B
【小题3】C
【小题4】C
解析试题分析:本文介绍了两则关于食品打折的具体信息的广告。
【小题1】D 计算题。根据Brownies: 50 cents each or 3 for $1.25说明三个一起买只要1,25.原来需要1.5,那么节省了0.25故D正确。
【小题2】B 细节题。根据Cookies: 25 cents each or 5 for $1说明5个一起买是最合算的,故B正确。
【小题3】C 计算题。根据 $60.01 to $100.00 $9.50 和Add $7.00 to Ground Rates for 3 Days.
说明一共是16.50.故C正确。
【小题4】C 细节题。根据$30.01 to $60.00 $7.25说明30-60之间的快递是7.25元。
考点:考查广告类短文阅读
点评:本文的广告类的考查和其它的广告类短文考查不一样,本文主要涉及的是数字的计算,要求考生要很细心地了解相关的内容,并结合题目及选项做出合适的判断。要特别注意各个数字的对应关系。
Ad.1
West High School Bake Sale
Come and support our band and buy some delicious baked goods!
Friday, September 20th, 2:00 – 4:00 p.m.
In the hall by the office after school
Cookies: 25 cents each or 5 for $1
Brownies: 50 cents each or 3 for $1.25
Cake by the slice: $1
Whole cakes: $8
Proceeds go toward sending our band to Nationals.
Ad.2
SHIPPING AND HANDLING CHARGES
Ups or U.S. Parcel Post are the standard methods for continental U.S. shipments.
ORDER TOTAL GROUND EXPEDITED GROUND
9-12 working days 4-5 working days
$0.00 to $30.00 $4.50 $5.50
$30.01 to $60.00 $7.25 $8.25
$60.01 to $100.00 $9.50 $10.50
$100.01 to $200.00 $11.50 $12.50
Add $7.00 to Ground Rates for 3 Days.
【小题1】How much money can you save if you buy 3 brownies?
| A.25 cents. | B.50 cents. | C.75 cents. | D.1.25 dollars. |
| A.4 cookies. | B.2 brownies. | C.5 cookies. | D.One slice of cake. |
| A.$10.50. | B.$16.50. | C.$15.00. | D.$26.50. |
| A.$1 | B.$7.25 | C.$8.25 | D.$15.5 |
Ad.1
West High School Bake Come and support our band and buy some delicious baked goods ! Friday, September 20th , 2:00―4:00 p.m. In the hall by the office after school Cookies : 25 cents each or 5 for $1 Brownies : 50 cents each or 3 for $ 1.25Cake by the slice : $ 1 Whole cakes : $ 8 Proceeds go toward sending our band to Nationals .
|
Ad.2
SHIPPING AND HANDLING CHARGES Ups or U.S. Parcel Post are the standard methods for continental ORDER TOTAL GROUND EXPEDITED GROUND 9―12 working days 4―5 working days $ 0.00 to $ 30.00 $ 4.50 $ 5.50 $ 30.01 to $ 60.00 $ 7.25 $ 8.25 $ 60.01 to $100.00 $ 9.50 $ 10.50 $ 100.01 to $ 200.00 $ 11.50 $ 12.50 Add $ 7.00 to Ground Rates for 3 Days .
|
56.How much money can you save if you buy 3 brownies ?
A.50 cents . B.1.25 dollars . C.75 cents . D.25 cents .
57.Which of the following gives you the most for your money if you buy the baked goods ?
A.4 cookies . B.5 cookies . C.2 brownies . D.One slice of cake .
58.If you wish to receive an order totaling $ 90.00 within 3 days , how much would the shipping cost ?
A.$ 10.50 B.$ 15.00 C.$ 16.50 D.$ 26.50