42. A. to B.
with C.
about D.
at
Part Three---Reading
Comprehension
Directions: Read the following three passages. Each passage is followed by
several questions or unfinished statements. For each of them there are four
choices marked A, B, C and D. Choose the one that fits best according to the
information given in the passage. (30%)
A
Since my son is getting ready for first grade, I asked a friend
where she shops for school supplies. For price and convenience, she had a quick
answer: . Parents can
buy items or packaged equipment for all grades. The Generic Elementary
School-pak for first through fifth graders, for example, is $23.28. (Teachers
can also e-mail their grade’s or school’s whole list for a price on customized
kits(销售包).
Shipping(运送)is free
for 75 or more kits)
____________________
Teachers thinks highly of
for its learning tools and games-everything from puzzles and puppets to
software and chalks. has
great prices on over 10.000 products and a special corner offering even deeper
discounts.
Pick your lunch box
The second-most-difficult back-to-school decision, right after what to
wear on the first day, is what kind of lunch box to buy. Jonas Brothers or
Hannah Montana? Ariel or Elmo? Your kids can examine their (and your) lunch
boxes at and .
Trade in sports tools
My garage is a tangle(混乱) of bikes and balls, sticks and clubs, so I was excited to find --- a company that
helps you sell quality, name-brand sporting equipment. You’ll have to visit one
of its 320 stores, located in 46 states and the District of Columbia.
3 sites for saving
Feedthepig.org
Think about the savings if your kids (and you) stopped buying lunch
out every day and brown-bagged(自带午餐)it.
Support your favorite school by shopping at more than 1,000
participating shops. Up to 30 percent of every purchase is donated. And you’ll
find hundreds of deals and coupons(优惠券).
Taxadmin.org
Click on 2009 State Sales Tax Holidays to see if your state has a
tax-free shopping day. Check what’s included before going to the store.