题目内容
Lesson Ten is ____________ in Book Two .
A. difficult B. more difficult
C. most difficult D. the most difficult
D
【解析】
试题分析:句意:第十课在第二册书中最难。根据比较的范围是一本书,所以是三者以上比较,用最高级,形容词的最高级前面加冠词the,故选D.
考点:考查形容词的最高级的用法。
Good morning! Welcome to our food shop. We have many things on sale.
Please come in and have a look! Please look at our ads (广告). Would you like some of them? Buy them soon. Some food isn't on the ads, such as chicken and fish. $20 a kilo and the fish is $25 a kilo.
Fruits Bananas: $5.00 a kil Apples: $4.00 a kilo Oranges: $4.50 a kilo |
Other Foods Eggs: $5.00 a kilo Bread: $2.00 a kilo Milk: $3.50a kilo Rice: $30.00 a bag Orange juice: $2.50 a bottle. |
1.The ads are for _
A. a toy shop B. a clothes shop
C. a food shop D. a book shop
2.Mrs. Green can buy three kilos of eggs with _
A. $5.00 B. $10.00 C. $12.00 D. $15.00
3.If you have only $7.00, you can buy _ .
A. two kilos of oranges
B. two bottles of milk
C. three bottles of orange juice
D. four kilos of bread
4.If you have S60.00 now. You can buy _ of apples or _ of rice.
A. 15 kilos; 2 bags B. 12 kilos; 3 bags
C. 20 kilos; 1 bag D.12kilos;2 bags
5.Which is TRUE according to the passage?
A. In this shop, you cannot buy any food with only $3.00.
B. This shop doesn't have fish or chicken.
C. Fish isn't on the ads, but we can buy it in the shop.
D. You can’t buy any drinks in this shop.