题目内容
Menu | |||
SANDWICHES(三明治) | DRINKS | ||
Chicken | $5.20 | Orange juice | $1.70 |
Egg | $3.60 | Coke | $2.50 |
Fish | $4.90 | Coffee | $2.80 |
Beef | $4.50 | Tea | $1.50 |
RICE | DESSERTS(甜食) | ||
Fried | $3.50 | Ice cream | $3.00 |
With chicken | $4.80 | Apple pie | $4.50 |
With meat | $4.50 | Fresh fruit | $3.30 |
With seafood | $6.50 | Chocolate | $5.50 |
1. How much is the rice with chicken?
A. $3.50 B. $5.20 C. $4.50 D. $4.80
2. I have only two dollars. What can I buy?
A. Coke. B. Orange juice.
C. Chicken. D. Ice cream.
3. The most expensive dessert is ___________.
A. ice cream B. apple pie
C. fresh fruit D. chocolate
1.D
2.B
3.D
【解析】
试题分析:本文是一则广告,短文以表格的形式展示了一家餐馆的菜谱,介绍了不同种类的菜及各自的价格。
1.小题1】细节理解题。根据倒数第三行可知带鸡肉的大米饭每份4.8美元,故选D。
2.小题2】细节理解题。根据价格表可知橘子汁是1.7美元,可以买,故选B。
3.小题3】细节理解题。根据表格中关于甜食这个表里可知最贵的是巧克力,故选D。
考点:广告类短文阅读。