Menu(菜单) | |||
SANDWICHES(三明治) | DRINKS | ||
Chicken | $5.20 | Orange juice | $1.70 |
Egg | $3.60 | Coke | $2.50 |
Fish | $4.90 | Coffee | $2.80 |
Beef | $4.50 | Tea | $1.50 |
RICE | DESSERTS(甜食) | ||
Fried | $3.50 | Ice cream | $3.00 |
With chicken | $4.80 | Apple pie | $4.50 |
With meat | $4.50 | Fresh fruit | $3.30 |
With seafood | $6.50 | Chocolate | $5.50 |
1.How much is the rice with chicken?
A. $3.50 B. $5.20 C. $4.50 D. $4.80
2.I have only two dollars. What can I buy?
A. Coke. B. Orange juice.
C. Chicken. D. Ice cream.
3.The most expensive(最贵的) dessert is ___________.
A. ice cream B. apple pie
C. fresh fruit D. chocolat
阅读下列短文,根据短文中的信息完成文后表格。(每空一词)
Dear Nancy,
I am happy to tell you my school and my life. Every day my father drives me to school. My school is very big and beautiful. I like my school very much. The desks and chairs are new. There are lots of pictures on the walls. You can also see some flowers on the teachers’ desk. We clean the classroom every day.
I don’t go to school on Saturday and Sunday. I get up at six on Saturday. I play basketball with my father in the park near my home for half an hour. Then I eat my breakfast. I help my mother water the trees and flowers in the garden. At eight I begin to do my homework. My parents and I have lunch in the KFC. In the afternoon, I have Art lessons. Sometimes I play computer games or chat with my friends on the Internet in the evening.
I like my weekend very much.
Yours
Li Hua
A 1. to Nancy from Li Hua. It 2. about his school and life. | ||
School | It’s big and 3. . | |
Life on weekdays | He goes to school 4. days a week and he goes to school by car with his 5. every day. | |
Life at weekend | Morning | He often 6.basketball with his father and helps his mother water the trees and flowers in the 7. . He does his homework at 8. o’clock. |
Afternoon | He has Art lessons. | |
Evening | Sometimes he likes 9. with his friends on the 10. . | |